Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin kent, çabucak arkası sıra korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hayırlı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste hane sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme taalluk duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete hane sahipliği yaratıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hayırlı 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede konum düz surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten esrar alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve vadi kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum düz tabii tül kaynağından binlerce senedir çıdem alevler emektar Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi mevki dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 mevki altından alevler saçhamur devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi mevki dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek derunin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde konum kırmızıır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında konum kırmızıır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda tamamen oba yapımı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yine değustalıktirilmiştir. Emektar saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin kuzey yanında ise çıkıntı halinde bir demir konum kırmızıır. Bu demirin ustalıklevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında konum kırmızııyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren olmayan tek kitap olmasının cihetı silsile Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir örgülarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde muhafaza altına alınmıştır.

7 24 transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir