Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir söz olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “vazife” yahut “iş” demeına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet hizmetlerinde kullanılırdı.

Midi Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tanımlamak sinein kullanılmaya mirlandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri yahut kiliselerde çeşitli hizmetlerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut yetkili bir konumda mevcut rastgele bir kişâlâ tanımlamak sinein kullanılmaya mirlandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi ekseriya hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda mevcut kişileri yahut kurumları tanımlamak sinein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, söz resmi yahut yetkili bir konumda mevcut rastgele bir kişâlâ tanımlamak sinein kullanılmaya mirlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir